Podstawowe typy grafów.
Uproszczona definicja grafu
Graf (ang. graph) to zbiór wierzchołków (ang. node, vertex), które mogą być połączone krawędziami (ang. edge), w taki sposób, że każda krawędź kończy się i zaczyna w którymś z wierzchołków. Na rysunku obok wierzchołki reprezentowane są przez zielone koła, a krawędzie jako łączące je linie. Za pierwszego badacza grafów uważa się Leonharda Eulera, jego praca opisująca zagadnienia mostów królewieckich opublikowana w 1736 roku jest uznawana za pierwszą pracę na temat teorii grafów. Niektórzy autorzy stosują różne sposoby definiowania, opisywania i oznaczania elementów grafów.
Graf prosty (nieskierowany)
Graf nieskierowany (ang. undirected graph) to graf, w którym występują jedynie krawędzie, które można przebywać w dowolnym kierunku. Matematycznie reprezentowany jest on zwykle jako uporządkowana para dwóch zbiorów.
- zbiór wszystkich wierzchołków grafu,
- zbiór wszystkich krawędzi między różnymi wierzchołkami grafu, czyli dwuelementowych podzbiorów zbioru.
Żeby lepiej zobrazować matematyczną definicję grafu, oznaczyłem krawędzie i wierzchołki poprzedniego grafu. Zatem:
Graf skierowany (digraf)
Graf , w którym krawędzie mogą być przebywane tylko w jednym kierunku nazywamy grafem skierowanym lub digrafem (ang. directed graph, digraph). Zwykle krawędzie skierowane (zwane również łukami) oznaczane są graficznie jako strzałki. Przyjmuje się, że krawędź jest skierowana. Istnieją również grafy mieszane (ang. mixed graph), posiadające krawędzie zarówno skierowane, jak i nieskierowane. Grafy mieszane opisujemy trzema zbiorami, gdzie zbiór jest zbiorem krawędzi nieskierowanych, a zbiór wzorem krawędzi skierowanych. Jak w poprzednim przykładzie wzbogaciłem graf o strzałki, warto zwrócić uwagę na to, że również krawędzie są inaczej opisane, mimo tego, że wierzchołki pozostały bez zmian. Zbiory opisujące ten graf przedstawiają się następująco:
Graf ważony
Z krawędziami grafu można dodatkowo powiązać pewne wartości, nazywane wagami. Może to być na przykład odległość pomiędzy wierzchołkami. Graf, w którym takie wartości występują nazywamy grafem ważonym (ang. weighted graph). Grafem ważonym może być zarówno graf skierowany (ang. weighted digraph), nieskierowany (ang. undirected weighted graph) i mieszany (ang. weighted mixed graph). W tym konkretnym przykładzie posłużę się grafem nieskierowanym. Graf ten można opisać następująco:
Podstawowe pojęcia służące do opisu grafów.
Ścieżka (ang. path)
W teorii grafów ścieżką łączącą z o długości nazywamy ciąg wierzchołków taki, że dla każdego istnieje krawędź z do. Często jako ścieżkę rozumiemy ciąg lub zbiór krawędzi łączących kolejne wierzchołki w ciągu wierzchołków ścieżki. Ścieżkę, w której nie ma powtarzających się wierzchołków, z wyjątkiem ewentualnej równości pierwszego i ostatniego wierzchołka, nazywamy drogą. Droga, w której jest zwana drogą zamkniętą, czyli tzw. cyklem (ang. cycle). W przypadku krawędzi grafów ważonych należy odróżnić pojęcie długości od odległości. Odległością nazywamy sumę wag krawędzi łączących kolejne wierzchołki na ścieżce.
Przykład cyklu.
Stopień wierzchołka
Stopniem wierzchołka nazywamy liczbę kończących się w nim krawędzi i oznaczamy, jako. W przypadku grafów skierowanych wyróżniamy stopień wejściowy - oraz wyjściowy -. Wierzchołki o stopniu 0, czyli nie będący końcem żadnej krawędzi nazywamy wierzchołkiem izolowanym.
Pętla
Krawędź, która zaczyna i kończy się w tym samym wierzchołku.
Sąsiad
Dwa wierzchołki nazywamy sąsiadami, jeśli pomiędzy nimi istnieje krawędź.
Graf podstawowy
Graf podstawowy grafu skierowanego to graf nieskierowany, w którym pomiędzy dwoma wierzchołkami a, b istnieje krawędź wtedy i tylko wtedy, gdy w grafie istnieje krawędź od a do b lub od b do a. Tworzenie grafu podstawowego można rozumieć jako usuwanie grotów z krawędzi grafu skierowanego.
Spójność grafu
Graf nazywamy spójnym, jeżeli dla dowolnej pary wierzchołków istnieje ścieżka, która je łączy.
Graf pełny
Grafem pełnym nazywamy graf prosty, w którym dla każdej pary wierzchołków istnieje krawędź je łącząca. Graf pełny o wierzchołkach oznaczamy Kn. Własności grafów pełnych:
- pełny graf o wierzchołkach posiada krawędzi,
- wszystkie grafy pełne są swoimi klikami,
- żaden z grafów pełnych stopnia co najmniej 5 nie jest grafem planarnym,
Graf regularny
Grafem regularnym stopnia nazywamy graf, w którym wszystkie wierzchołki są stopnia, czyli z każdego wierzchołka grafu regularnego wychodzi krawędzi. Graf regularny stopnia określa się często grafem-regularnym.
Klika
Mianem kliki w teorii grafów określamy podgraf, w którym każde dwa wierzchołki połączone są krawędzią.
Graf planarny
Grafem planarnym nazywamy graf, który można narysować na płaszczyźnie tak, by krzywe obrazujące jego krawędzie nie przecinały się ze sobą. Jego odwzorowanie na płaszczyźnie nazywamy rysunkiem płaskim.