okęcie dojazdZegar cyfrowy na stronę
Strona Główna
Graniastosłupy
Ostrosłupy
Autor

Bryły geometryczne


Graniastosłupy mają dwie podstawy, a ich ściany boczne mają kształt prostokątów. Nazwa składa się ze słowa graniastosłup i słowa informującego, jaka figura jest w podstawie. Przykładowo: graniastosłup trójkątny to graniastosłup, który w podstawie ma trójkąt; graniastosłup czworokątny to graniastosłup, który w podstawie ma czworokąt itp.

BRYŁY RYSUJEMY w rzucie, co znaczy, że na rysunku, niektóre figury wyglądają na inne niż są w rzeczywistości ? szczególnie jeżeli są to figury podstaw ? wtedy: - gdy mamy w podstawie jakikolwiek trójkąt rysujemy trójkąt niski, z wierzchołkiem przechylonym w jedną stronę; - gdy mamy w podstawie jakikolwiek czworokąt rysujemy go jako równoległobok albo romb. Krawędzie normalnie niewidoczne, rysujemy liniami przerywanymi. Tworząc nazwy, czasem używamy też słowa: ?prawidłowy?. Przykładowo: graniastosłup prawidłowy trójkątny. Bryła prawidłowa to taka, która ma w podstawie figurę foremną (taką, która ma boki tej samej długości i kąty tej samej miary ? trójkątem foremnym jest trójkąt równoboczny, czworokątem foremnym jest kwadrat itp.)

Wory:

Objętość:

V = Pp * H

Pp - Pole podstawy

H - Wysokość

Pole całkowite:

Pc = 2 Pp + Pb

Pb - pole powierzchni bocznej (suma pól wszystkich ścian bocznych)

Graniastosłup prawidłowy trójkątny będzie więc miał w podstawie trójkąt równoboczny.

Wory:

Objętość:

Pole powiechni całkowite:

Ponadto, dwa graniastosłupy mają nazwy specjalne: - prostopadłościan ? to graniastosłup, który ma w podstawie prostokąt, - sześcian ? wszystkie jego ściany i podstawy mają kształt identycznych kwadratów.

Wory:

Objętość :

Pole powiechni całkowite:

Pole podstawy:

Długość przekątnej graniastosłupa

© Zobaczyc Matematyke. Design by www.zobaczycmatematyke.krk.pl.